Gürsoy Grup

Var olduğu değerlere gösterdiği saygı, miras aldığı emanetlere duyduğu sorumluluk, günün ihtiyaçlarına karşı öngördüğü yenilikçiliği hedefleyen şirketler grubudur.

Koca Sinan'ın Mirasına Vefa

Vakfiyesini hakkıyla hayata geçirmeyi kendine görev addeden Gürsoy Vakfı, Mimar Koca Sinan’ın emri ve arzusu doğrultusunda On Muharrem’de halkımıza aşure aşı ikram etti.

Gürsoy Vakfı, Mimar Koca Sinan’ın vakfiyesini yerine getirmek amacıyla 2010 yılından beri sürdürdüğü geleneğine bu sene de ara vermedi. Koca Sinan’ın emri ve arzusu doğrultusunda ahir zamanda evi olarak kullandığı, bugünse türbesinin bulunduğu yerde, On Muharrem günü okunan dualar ve indirilen hatimlerin ardından vatandaşlara aşure aşı ikram edildi.

11 Ekim Salı günü Süleymaniye Camii’nde kılınan öğle namazının ardından gerçekleşen organizasyonda önce Mimar Sinan’ın türbesine gidilerek merhumun kabri başında dua edildi ve ardından aşure aşı ikramına geçildi. Gürsoy Vakfı Başkanı Hasan Gürsoy, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Fatih İlçe Müftüsü İrfan Üstündağ ve Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, mülki idare amirleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı gönül ikramında hem Koca Sinan’ın vakfiyesi yerine getirildi hem de Muharrem aynın kıymeti ve hikmeti idrak edildi.  

Gürsoy Vakfı olarak kültürel mirasımızı korumak ve gelecek nesillerimize aktarmak için üzerimize düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getirdik. Çünkü biliyoruz ki kültürel mirasımız sadece yapıları koruyarak ya da restore ederek değil, geleneklerimizin ihyasıyla gelecek nesillerimize aktarılarak yaşayacak.

Mimar Sinan’ın “İnsanların birliği beraberliği için; Muharrem ayının 10’unda cami görevlileri tarafından hatim indirilmesi, duaların okunması ve Süleymaniye’deki evinde aşure pişirilerek vatandaşlara dağıtılması, bunun için de bütçe ayrılması, ayrıca fakir fukaraya sadaka olarak dağıtılması” vakfiyesini ifaya çalışıyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın  “emir ola, daim ola” düsturu ve iradesiyle Gürsoy Vakfı olarak biz de bu doğrultuda tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.  

Ayrıca tüm İslam âlemi için unutulmayacak ve kalplerde derin bir acı olarak matemi hiç eksilmeyecek Kerbela Vakıası’nın yaşandığı Muharrem ayının idrakini milletimizle paylaşmanın izzetini ve şerefini yaşıyoruz.

Yüce Allah’ın rahmeti, bereketi ve muhabbeti Koca Sinan’ın üzerine olsun.